FUE Saç Ekimi

Günümüzde yapılan saç ekimlerinin temelindeki teknik FUE olarak adlandırılmaktadır.  

5*
Google Yorumlarına göre
%100 hasta memnuniyeti

FUE Saç Ekimi

  • Geçmiş yıllarda FUT (Foliculer Unit Transplantation) tekniği ile donör alanda yaklaşık 1 cm genişliğinde, 10-15 cm uzunluğunda doku parçası alınır ve bu doku parçasından grefler tek tek kesilerek çıkarılırdı. Bu teknik ile greft sayısı maksimum 1500-2000 aralığında kalırdı. Donör bölgede çıkarılan dokunun yarattığı boşluk cerrahi dikiş ile kapatılır ve geniş skar izine sebep olurdu. FUE yöntemine kıyasla birçok dezavantajı olduğundan günümüzde artık neredeyse tercih edilmemektedir.

    FUE tekniği ile toplanan greftler; DHI, Safir FUE, Tıraşsız isimleriyle adlandırılan ekim teknikleri ile ekilecek alanlara nakledilirler.

FUE (Foliculer Unit Extraction) Nedir?

  • Saç bulunmayan bölgelere doğal saç açısı ve yönüne uygun olarak toplanan, saç kökleri tek tek yerleştirilerek gerçekleştirilen, lokal anestezi altında ve özel mikro uçların kullanıldığı yüksek başarı oranına sahip bir tekniktir. Günümüz şartlarında saç ekimi, FUE tekniği sayesinde saçsızlık sorunu yaşayan kişilerde yüz güldüren sonuçlar sunmaktadır.

    FUE tekniğinin uygulanması için saç ekiminden önce köklerin nakledilmesi için seçilen alan 1 mm olacak biçimde kısaltılır. Saç ekimi uygulaması gerçekleştirilecek olan alan uyuşturulur ve saç telleri olmayan alana nakil gerçekleştirilir. Cerrahi kesi atılmadığından iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşen FUE tekniğinde ağrı hissi yaşanmaz.

    Dr. Este Clinicte her şeyden önce güven duygusu esastır. Saç ekimi işleminden önce misafirlerimize ön görüşmelerde süreç tüm doğrularıyla dürüst yaklaşım prensibiyle anlatılır. İşlem olacak her bireyin kafasındaki tüm soru işaretlerini kaldırmak önceliğimizdir. Misafirlerimiz muhteşem doğal doğal sonuçlanacak bir işlem geçireceğinden emin olarak işleme girer.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Planlama

Saç ekiminin en önemli aşaması planlamadır. Her şeyden önce saç ekimi için başvuran her bireyin sonuçtan beklentisi farklıdır. Kişinin beklentisi değerlendirildikten sonra mevcut durumunun bu beklentiyi karşılayıp karşılamayacağı tüm gerçekliğiyle dürüstçe aktarılmalıdır. Ancak bu şekilde mutlu hasta, mutlu eden sonuca ulaşılır. Dökülme durumu, cilt sağlığı, altta yatan sağlık problemleri, yaş gibi ekim sonucunu ve sonraki süreci etkileyecek tüm parametreler sorgulandıktan sonra planlama yapılır.

Örneğin; dökülme ve seyrelmenin henüz başladığı kişilerde ilerleyen yaşlarda dökülmelerin devam edebileceği ihtimaline karşı işlem için biraz daha beklemek gerekebilir, ya da kişiyi aşırı rahatsız eden bir durum söz konusu ise öncelik asıl açıklığa verilip diğer alanlar için destekleyici ve koruyucu saç tedavi yöntemleriyle mevcut saçları koruma hedeflenir.

YouTube
İzle

Safir Saç Ekimi Uzmanlığı

Ön Saç Çizgisi

Ön saç çizgisinin oluşturulması, doğal bir saç ekiminin en önemli aşamasıdır. Sıklığı ve yönleri ne kadar yoğun ve doğru açıda olursa olsun, alışılmışın dışında bir saç hattı bütünüyle işlemin başarısız sonuçlanması demektir. Bu noktada uzman ekibin tecrübesi, yorum yeteneği ve işçiliği ön plandadır. Kliniğimizde örnekleriyle birlikte yüzünüze en uygun saç hattı çizilir, uzman hekim ve hastanın karşılıklı mutabakatından sonra ön saç çizgisi tasarımı tamamlanmış olup saç tıraşına geçilir.

Lokal Anestezi

Belki de saçsızlık sorunuyla karşı karşıya kalmış birçok kişi saç ekiminin çok ağrılı olduğu düşüncesiyle hayal ettiği saçlı görüntüye kavuşamıyor. Dr. Este Klinikte tüm saç ekimi işlemlerimiz standart ağrısız comfort basınçlı cihaz ile lokalize edilerek yapılmaktadır.

Birkaç yıl öncesine kadar sadece iğneli enjeksiyon yoluyla yapılan lokal anesteziler ciddi anlamda ağrılı oluyordu. İğneden ziyade anestezik ilacın asidik olması sebebiyle cilt altındaki yanma hissi kişinin konforunu etkiliyor ve operasyonun devamının gergin, huzursuz geçmesine sebep oluyordu. Comfort basınçlı anestezi cihazı ile bu ağrı hissinin %80 i bertaraf edilmiş durumda. Geri kalan %20 lik kısmı hafif nitelikte olup ağrı eşiği çok düşük olmayan herkesin rahatlıkla dayanabileceği ölçüdedir. Lokal anestezi işlem yapılacak tüm alanda, en ufak bir ağrı duyulmayacak şekilde uzun süreli uyuşma sağar ve işlemden 3-4 saat sonrasına kadar olan ağrılı süreçlerin hiçbirini hissetmemiş olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

FUE İçin Uygun Aday Mıyım?

Uygulanacak teknik ne olursa olsun hastanın anamnezi (geçmiş sağlık öyküsü), alerji durumu, sigara- alkol- madde alışkanlığı, geçirmiş olduğu operasyonlar ve devamlı kullandığı ilaç- vitamin olup olmadığı sorgulanmalı, işlem öncesi kanama pıhtılaşma zamanı, bazı kan değerleri ve kan şekeri ölçülüp işlem için herhangi bir engel olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Tüm tetkikler işleme uygun olduğu taktirde saç ekimi operasyonu yapılabilir.

FUE Saç Ekimi için donör alandaki saçlı alanın genişliği, sıklığı ve kalınlığının açıklığın tamamını veya kişiyi memnun edecek ölçüde belirli bir kısmını tam anlamıyla kapatabilecek nitelikte olması gerekir. Bu şartları sağlayan adaylar FUE Saç Ekimi için uygun kişilerdir.
İlk Yıkama

Saç ekiminden 48 saat sonra saç köklerinin alındığı donör alandaki bandaj çıkarılır. Özel losyon ve şampuan ile ilk yıkama yapılır ve 10 gün boyunca tekrarlanır. Bu yıkamalar ile kabuk ve pıhtıların çözülmesi sağlanır. 10. Yıkamada tüm kabuklar dökülür ve saçlar sanki 2 numara kesilmişçesine çok hoş bir görüntüyle karşılaşılır.

1-3. Ay

Saç ekiminden sonraki 3 aylık süreç şok dökülme diye tabir edilen ve ekilen saçların günden güne dökülmesiyle devam eden süreçtir. Saç ekimi operasyonu yaptıran kişiler için en can sıkıcı dönem bu 3 aylık şok dökülme sürecidir. Ekilen saçların çok büyük bir kısmı bir kereye mahsus dökülür. Saç telleri kökleriyle birlikte dökülebilir, kökü üreten kapsül cilt aldında kalacaktır ve büyüme fazına geçtiğinde tekrar aktif kıl üretimine başlayacaktır.
Ekilen saç kökleri şok dökülme biter bitmez yavaş yavaş çıkış göstermeye başlayacaktır. İlk olarak ön saç çizgisi kendini belli eder sonra her 10 günde bir fark edilecek ölçüde ekim alanı tüylenmeye başlar. Bu dönemde kıyaslayabilmeleri için hastalarımıza aynı ortam ve ışık altında fotoğraflar çekmelerini tavsiye ediyoruz. 6-7. Aya kadar saçların çok büyük bir kısmı çıkmış olacaktır ancak ince ve hacimsiz olduklarından seyrek bir görüntüde olurlar. 7. Aydan sonra ise kalınlaşma süreci ile birilikte bütün seyreklikler hızla kapanacaktır. 3. Ayın başında çıkmaya başlayan saç kökleri 6-7. Aylarda kalınlaşmaya başlar, ancak 7. Ayda çıkan saç kökünün kalınlaşması 10-11. Ayı bulacaktır, bu yüzden süreç tamamlanana kadar nihai sonucu beklemek gerekir.

1. Yıl

1. yılın sonunda saç ekimi süreci tamamlanmış olur ve kişiler hayal ettiği saçlarına işlem öncesi vaadedildiği ölçüde kavuşmuş olur, tüm saç telleri sürecini tamamlamış olur ve donördeki kalitelerine ulaşmış olur. Dökülmeye karşı dirençli bölgeden alındığı için ömür boyu dökülmeye karşı koyacaklardır.

Zamanın ötesinde sonuçlarla hayal ettiğiniz saçlarınıza Dr. Hair Este Clinic ailesi ile merhaba deyin..
Saç ekimi işlemi için başvuran her bireyin donör alan (saç köklerinin alınacağı bölge) kapasitesi birbirinden farklıdır. Aynı zamanda ekilecek alan için ihtiyaç duyulacak greft miktarı da farklılık gösterir.

İhtiyaç duyulan greft miktarı maksimum ise donör bölgede santimetrekareye düşen greft miktarı, saç teli kalınlığı, greft başına düşen ortalama saç teli sayısı gibi parametreler hesaplanıp donör bölgeye zarar vermeyecek ölçüde kök alımı yapılır.
Saç kökleri donör bilgeden alınırken, nakledildiği bölgede ömür boyu kalıcılığını koruyabilmesi için kıl kökünü üreten kısımla birlikte çıkarılır. Ağda mantığıyla düşünürsek kökü ile birlikte alınan kıllar tekrar çıkış göstermeye devam eder.

Kıl kökünü üreten kapsül dediğimiz kısımla birlikte çıkarılan greftlerin yerine yenileri çıkmayacaktır. Ancak kalan saç kökleri donör bölgeyi kapalı tutacak kadar bırakıldığından donör bölgede herhangi bir açıklık veya gözle görülür seyreklik olmayacaktır.
Saç ekimi işlemi öncesi planlama doğru yapıldığı taktirde donör bölgede herhangi bir açıklık veya gözle görülür seyreklik oluşmaz. Ancak maksimum kök alımı yapılan donör bölgeyi çok kısa tutmamak gerekir.

Yakından bakıldığında kök alınan bölgelerde cilt renginde ton farkı gözlenebilir. Bu sebeple minimum 2-3 numara tutmak donör bölgeyi işlem öncesi göründüğü şekilde gösterecektir.
Saç ekimi için 2 seansa ihtiyaç duyan herkes tek seferde sonuçlansın ister, ancak tek seansta çok yüksek greft miktarı alınan donör bölgelerde kalıcı skar doku oluşma ihtimali çok yüksektir.

Örneklendirecek olursak santimetrekaredeki greft miktarı 40 olan kişiden ilk seansta maksimum 12-14 grefti alınabilir.

Bu sayının üzerinde greft alındığında alınan bölgedeki doku izleri birleşecek ve geniş boşluklar yaratacaktır. Bu nedenle ilk seansta alınan greftlerin yarattığı boşluk doku iyileşmesi sonrası tekrar eski halini alacaktır, 2. Seansta tekrar bu bölgeden saç kökü alınabilir.

Greft Alımı

FUE tekniği sayesinde dökülmeye karşı dirençli, iki kulak arasında kalan başın arka kısmındaki saç kökleri, saç kalınlığına uygun çaptaki pançlar ile micromotor yardımıyla tek tek toplanır. Buradaki en önemli husus donör yönetimidir. Alanın sınırları, egzema dermatit gibi cilt hastalığının olup olmadığı, santimetre karedeki greft miktarı titizlikle hesaplanmalıdır. İşlem sonrası kişinin donör görüntüsünde işleme dair en ufak emare bulunmaması gerekir.

Basit bir mantıkla anlatmak gerekirse 0.7- 0.9 mm çaplarında uçlu kalem uçlarına benzer döner mekanizmalı micromotor ucuna takılan panç dediğimiz aletler, 1 mm uzunluktaki tıraşlanmış saç telini içine alarak doku içerisine 0.3- 0.5 cm girip çıkar. Bu işlem, greft derinliği, açısı ve doku yapısı tayin edildikten sonra 100-200 atış yapılarak tekrarlanır, akabinde toplama pensetleri ile serbest kalan greftler titizlikle, travmaya uğratılmadan toplanır ve besleyici solüsyonlarda nakledilene kadar bekletilir. Tüm alan bu şekilde homojen tarandıktan sonra nakledilecek greftler incelik- kalınlık, tek telli- çok telli gibi niteliklerine göre ayrılır ve uygun noktalara nakledilmek üzere belli soğukluktaki özel greft solüsyonlarında bekletilir. Ekim aşamasında öncelik ilk çıkarılan greftlere verilerek eşit bekleme süresi hedeflenir.

Kanal Aşaması

FUE yöntemiyle toplanan greftler tek tek sayılarak net sayıya ulaşılır. Bu sayı doğrultusunda önceden belirlenen alana safir uçlar ile her bölgeye uygun açıda mikro kanallar açılır. Saç sıklığı, yönü, figürü bu aşamada belirlenir, dolayısıyla doğala en yakın sonucu elde etmekte en büyük rolü kanal aşaması oynar.

Ekim Aşaması

Toplanan greftler, pensetler yardımıyla açılan kanallara uygun açıda girerek bırakılır. Buradaki en önemli husus ekim yapan kişilerin yetkinliğidir. Yapısı gereği çok hassas olan grefleri doğru noktadan tutarak kanalda kıvrılmadan uygun derinlikte bırakmak gerekir. Aksi taktirde dalgalı, tiftik tiftik, mat görüntüde bir saç çıkacaktır. Bazı noktalarda özel teknik ile açılan kanallara ekim yapmak çok fazla tecrübe ve yeterlilik gerektirir. Örneğin; tepe bölgesinde gül diye tabir ettiğimiz saat yönüne dönen saçlı bir alan vardır, bu alanda açılan kanallar lateral (yanal) açılmalıdır ve ekimi özel tecrübe gerektirir.

Ekibimiz ile tanışın

Doğru saç ekimi, doğru ekip ve altyapı ile birleştiğinde mümkündür! Dr. Hair Este klinikte 15 yılı aşkın tecrübe ve binlerce mutlu hasta ile size bir telefon kadar yakınız. 

Tüm Tedaviler

Ücretsiz Saç Analizi

Hemen bize ulaşın ve saç ekimi için ilk adımı atın. Uzman ekibimiz sizin için en doğru tedaviyi planlasınlar. 

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi – Cuma: 09.00 – 18.30
Cumartesi:                10.00 – 18.30
Pazar: Kapalı