Ağrısız Anestezi İle Saç Ekimi

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en büyük çekincelerinin başında ağrılı süreç gelmektedir. Saç ekimi sürekli gelişen, yeniliklere açık bir sektör. Günümüzde ağrıyı minimalize edecek bir çok cihaz ve teknik geliştirilmiştir. 

5*
Google Yorumlarına göre
%100 hasta memnuniyeti

Ağrısız Anestezi İle Saç Ekimi

  • Sağlık sektöründe kullanımı gittikçe yaygınlaşan ağrısız anestezi ile saç ekimi öncesi ve sonrası adına çok daha konforlu bir deneyim elde etmek mümkündür. Comfort basınçlı anestezi cihazı aracılığıyla gerçekleştirilen ağrısız anestezinin uygulanışında iğne kullanılmıyor. Bu nedenle operasyon sonrasında anesteziye dair izler kalmıyor.

Saç Ekiminde Ağrılı Süreç

Saç ekiminde ağrılı süreç saç köklerinin toplanacağı donör bölge denilen alan ile ekim yapılacak bölgenin lokal anesteziyle uyuşturulması sırasında hissedilir. Ortalama 6-8 saat süren bir işlemde 10-15 dakikalık bir zaman dilimini ifade eder. Ancak özellikle donör bölge sinir ağları yönünden çok zengin ve karmaşık bir düzende olduğundan lokalize etmek için birçok kez enjeksiyon gerektirmektedir. Bu sebeple 10 dakikalık bir işlem de olsa kişinin operasyonda bu denli şiddetli ağrıyla başlaması istenmeyen bir durumdur.

Ağrısız Lokal Anestezi Nasıl Uygulanır

Comfort adındaki mekanik cihaz, haznesinde bulunan lokal anestezik maddeyi cilt altına basınçla püskürtür. Kurma kolu sayesinde anestezik madde cihaz içerisinde sıkıştırılır ve basma mekanizması ile yüksek basınça cilt altına zerkedilir. Burada çok hafif nitelikle bir basınç hissiyatı olabilir. İşlem yapılacak alan çepeçevre comfort cihazı ile lokalize edilir ve ardından iğne kullanımına geçilir. Ağrı çekincesi yüzünden işleme sıcak bakmayan kişiler ağrısız lokal anestezi ile hayal ettiği saçlara konforlu şekilde kavuşabilir.

Ağrısız Saç Ekiminin Diğer Unsurları

  • Comfort cihazı ile işlem alanın tamamı genel lokalize edildikten sonra iğne kullanımı sırasında ağrı çok hafif hissedilir, bu sebeple comfort cihazı ile lokalize edilmemiş alan kalmamasına özen gösterilmelidir
  • Saç köklerinin toplanılmasında kullanılan mikromotor denilen dönme mekanizmasıyla çalışan cihaz düşük devirde kullanılmalıdır aksi halde dokuda yarattığı travma işlem sonrası ağrıya sebep olacaktır.
  • Mikromotor ucunda takılı olan tek kullanımlık pançlar doku yapısına bağlı olarak işlevselliğini erken kaybedebilir, bu hissedildiği anda mutlaka yenilenmelidir aksi halde yine doku ciddi travmaya uğrayacaktır ve skar doku kalacaktır
  • Saç köklerinin nakledileceği kanallar açılırken metal slit yerine 3 boyutlu maksimum keskinliğe sahip safir elementi tercih edilmelidir. Doku bu sayede travmaya uğramaz ve kişi operasyon sonrası süreci ağrısız geçirir.
  • İşlem esnasında kullanılan iğne boyutları işlevselliğini yitirmeyecek minimum boyutta tercih edilmelidir
  • Lokal aneteziyi uygulayan kişinin hassas ve özenli hareket etmesi, her hastanın ağrı eşiğinin farklı olabileceğinin bilincinde olması da işlemin ağrısız ilerlemesinde büyük rol oynar

YouTube
İzle

Sıkça Sorulan Sorular

Ağrısız Anestezi İle Saç Ekimi Sıkça Sorulan Sorular

Ağrısız lokal anestezi ile operasyon sırasında duyulacak tüm ağrının %80 ortadan kaldırılır. Anca yine de özellikle donör bölgesinde minimal ancak görece kişiyi rahatsız etmeyecek düzeyde hissiyat olacaktır. Tamamen ağrısız bir süreç için Sedasyonlu Saç Ekimi tercih edilebilir
Comfort cihazının çalışma prensibi anestezik maddeyi yüksek basınç ile cilt altına püskürtmesidir. Bu basıncın yarattığı noktada 1-3 gün devam eden bir kızarıklık olması muhtemeldir
Comfort cihazı genel hissiyatın %80 i ortadan kaldırabilir. Devamında büyük ölçüde lokalize edilmiş cilt çok küçük iğnelerle anestezinin tam anlamıyla bölgeyi uyuşturması sağlanır.
Ağrısız Lokal Anestezi ile 10 dakikalık hafif nitelikte bir ağrı hissedersiniz, sedasyon ile bu 10 dakikalık süreçte hafif anesteziklerle tamamen uyutulur ve bu süre zarfındaki ağrıların hiçbirini hissetmezsiniz. Ancak sedasyon hem maliyetli göz önünde bulundurulunca hem de comfort cihazı ile büyük ölçüde ağrının ortadan kaldırılması genel tercihi comforttan yana kullandırıyor.

Ekibimiz ile tanışın

Doğru saç ekimi, doğru ekip ve altyapı ile birleştiğinde mümkündür! Dr. Hair Este klinikte 15 yılı aşkın tecrübe ve binlerce mutlu hasta ile size bir telefon kadar yakınız. 

Tüm Tedaviler

Ücretsiz Saç Analizi

Hemen bize ulaşın ve saç ekimi için ilk adımı atın. Uzman ekibimiz sizin için en doğru tedaviyi planlasınlar. 

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi – Cuma: 09.00 – 18.30
Cumartesi:                10.00 – 18.30
Pazar: Kapalı